Bezpieczniejsza strona WordPress 2022 – Jak zadbać o bezpieczeństwo strony internetowej

Data: 29 stycznia, 2022

Bezpieczniejsza strona WordPress 2022 – Jak zadbać o bezpieczeństwo strony internetowej

Aktualna sytuacja epidemiologiczna na całym świecie przyczyniła się do zwiększenia liczby firm funkcjonujących w Internecie. Utrudniony kontakt z klientami w prawdziwym życiu sprawił, że wielu przedsiębiorców zdecydowało się rozwijać swoją działalność biznesową za pośrednictwem sieci. 

 

Między innymi to zjawisko wpłynęło na zwiększenie się popularności stron internetowych tworzonych w oparciu o silnik WordPressa. Większe zainteresowanie tym CMS-em sprawiło, że zwiększyło się również zagrożenie atakami ze strony cyberprzestępców. Jak sprawić, aby Twoja strona była bezpieczniejsza? Zapoznaj się z naszymi sposobami!

Nie lekceważ zagrożenia – zabezpiecz swoją stronę

Osoby decydujące się na stworzenie swojej witryny w Internecie często przykładają ogromną wagę do tego, jak będzie wyglądała ona pod względem graficznym, czy też jakie treści będą się na niej znajdowały. Zabezpieczenia i potencjalne zagrożenie schodzi w tym przypadku na drugi plan, co tylko i wyłącznie zachęca osoby nieupoważnione do szkodliwej ingerencji w stronę.

 

Mamy szczerą nadzieję, że Twoje podejście jest zgoła inne. Stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w sieci jest podstawą. Z naszej strony, sugerujemy stosowanie dodatkowych zabezpieczeń utrudniających dostęp hackerów do strony internetowej. My żyjemy wedle sentencji “przezorny zawsze ubezpieczony” i Tobie też to polecamy!

Sprawdzony hosting strony i certyfikat SSL to podstawa 

Przygodę z tworzeniem Twojej strony internetowej musisz zacząć nie tylko od wybrania domeny, ale również niezbędnego dla niej hostingu. Na rynku znajdziesz kilka rodzajów hostingów WWW. Możemy wyróżnić, między innymi: hosting współdzielony, dedykowany czy Cloud Server. 

 

Każdy z tych hostingów charakteryzuje się innym zespołem cech i jest dedykowany stronom czy sklepom o różnym stopniu zaawansowania i wielkości. Pamiętaj, że nie będąc profesjonalistą w tej materii nie powinieneś brać na siebie zbyt wielu obowiązków związanych z hostingowaniem strony. Postaw na profesjonalną usługę hostingu internetowego i zapewnij bezpieczeństwo swojej strony. 

 

Posiadanie przez strony internetowe certyfikatu SSL stało się oczywistością. Mimo wszystko, w przestrzeni internetowej wciąż znajdują się witryny, które go nie mają. Zadbanie o posiadanie tego certyfikatu jest jedną z najważniejszych rzeczy jakie musisz uczynić, aby w podstawowy sposób zadbać o bezpieczeństwo. Jest on standardem szyfrowania WWW i strony, które go nie posiadają wręcz odstraszają odwiedzających.  

Zadbaj o wystarczająco trudne hasło

Nie ulega wątpliwości fakt, że w ogóle nie powinieneś brać pod uwagę haseł typu 123456 czy qwerty. Ustawianie tak prostych w odganięciu haseł jest zaproszeniem do ataku na stronę. Jeżeli chcesz utrudnić osobom nieupoważnionym dostęp do Twojej strony internetowej zadbaj o posiadanie skomplikowanego, zróżnicowanego pod względem rodzaju i wielkości znaków hasła. 

 

Nie musisz jednak sam ich wymyślać. Możesz posłużyć się specjalnie dedykowanymi do tego celu managerami, które nie tylko zasugerują Ci jakie hasło będzie bezpieczne, ale również pomogą Ci w bezpieczny sposób je zapamiętać. Na rynku istnieje wiele managerów haseł i tych płatnych, i tych darmowych. Keepass jest darmowym managerem haseł, który od lat cieszy się skutecznością i niezawodnością w tej dziedzinie. 

Dwuetapowa autoryzacja logowania

To bardzo często stosowany sposób logowania na stronach banków czy operatorów telefonii komórkowych. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Jest to jeden ze sposobów na poprawienia bezpieczeństwa Twojej strony poprzez ograniczenie osobom nieupoważnionym dostępu do panelu administracyjnego. 

 

Dwuetapowa autoryzacja wymaga zainstalowania oraz zaktualizowania specjalnej wtyczki, o której pisaliśmy już w innym artykule. Dodatkowo do generowania hasła autoryzacyjnego możesz posłużyć się aplikacją Google Authenticator, którą wcześniej powinieneś zsynchronizować z WordPress’owym pluginem, np. polecanym przez nas Two Factor Authentication.

Sprawdzone wtyczki bezpieczeństwa 

Wtyczki bezpieczeństwa są niezwykle skuteczną i kompleksową formą ochrony przed różnego rodzaju atakami. O najlepszych pluginach bezpieczeństwa stworzyliśmy oddzielny artykuł, do którego lektury serdecznie zapraszamy. Dla osób, które już się z nim zapoznały tworzymy krótkie, przypominające zestawienie najlepszych wtyczek. 

 

Najlepsze wtyczki bezpieczeństwa, które szerzej omówiliśmy w innym wpisie to: Wordfence Security, Jetpack Security, All-in-One WP Security and Firewall, WP fail2ban oraz Sucuri Security. Każda z nich oferuje bezpłatną wersję. Nawet darmowe funkcje tych pluginów są imponujące, jednak jeżeli chcesz zapewnić sobie najlepszą ochronę, możesz zainwestować w ich płatne wersje.

 

Inną wtyczką, na która również warto zwrócić uwagę jest Defender. W płatnej wersji premium możesz skorzystać z opcji śledzenia wszelkich aktywności i prób logowania związanych z Twoją stroną. Jest to niezwykle skuteczne narzędzie służące do prewencyjnej ochrony Twojej strony oraz wychwycenia odpowiednio wcześniej podejrzanych zachowań związanych z witryną. 

Inne sposoby na lepszą ochronę na stronie WordPress

Zastosowanie się do naszych zaleceń, które przedstawiliśmy we wcześniejszej części artykułu zapewni bezpieczeństwo Twojej stronie internetowej. Istnieje jednak kilka sposobów na uzyskanie dodatkowej ochrony. Jednym z nich jest cykliczna zmiana kluczy SALT w WordPress. Dzięki temu Twoje dane logowania będą jeszcze lepiej zabezpieczone. 

 

Innym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa Twojej witryny na WordPress, jest ograniczenie dostępu do strony logowania poprzez zastosowanie .htaccess. Umożliwia to  nadanie uprawnień do logowania tylko z wybranego adresu IP. Dzięki temu ograniczona ilość urządzeń będzie miała możliwość wglądu w Twój panel administracyjny.