Błąd 403 (Forbidden) – Co to za błąd i jak z niego wyjść?

Data: 9 lutego, 2022

Błąd 403 (Forbidden) – Co to za błąd i jak z niego wyjść?

Z dużym prawdopodobieństwem przeglądając strony internetowe, w pewnym momencie natknąłeś się na komunikat Błąd 403 (Forbidden), który uniemożliwił Ci odwiedzenie danej witryny. Być może to właśnie na Twojej stronie pojawił się ten napis, a odwiedzający nie byli w stanie poznać jej treści. Co oznacza ta informacja i w jaki sposób jesteś w stanie poradzić sobie z tym utrudnieniem? W naszym artykule przybliżymy Ci temat Błędu 403.

Błąd 403 (Forbidden) – co oznacza?

Jeżeli kiedykolwiek spotkałeś się z takim komunikatem, oznacza to, że serwer, na którym znajduje się strona, którą chcesz odwiedzić, odmawia Ci dostępu do jej zawartości. Jest to błąd HTTP i istnieje kilka możliwości, dlaczego napotykasz na taką informację, usiłując odwiedzić daną witrynę. 

 

Błąd 403 może wynikać ze złej konfiguracji uprawnień dostępu do serwera. Zdarza się, że komunikat ten wyświetla Ci się z zupełnie innych powodów. Jednym z nich może być ograniczenie geograficzne strony internetowej lub blokada adresu IP, z którego pochodzi próba uzyskania dostępu. Taka informacja może pojawić się również w sytuacji, w której katalog witryny jest pusty, lub kiedy chcesz uzyskać dostęp do strony, do której nie nadano Ci uprawnień. 

Co zrobić, aby naprawić Błąd 403 (Forbidden)

W przypadku tego błędu istnieje kilka sposobów na to, aby sobie z nim poradzić. W znacznej większości przypadków informacja ta, pojawiająca się podczas próby wejścia na stronę internetową, jest odpowiedzią na problemy po stronie użytkownika. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że nie występuje z jego winy. Przedstawimy Ci sposoby jak poradzić sobie z tym błędem jako administrator strony. 

Jeśli jesteś administratorem, usuń plik .htaccess

Plik .htaccess służy, między innymi, do konfigurowania katalogu serwera, w którym się znajduje. Jego zastosowanie jest niezwykle szerokie. Dzięki niemu stworzysz przekierowanie z jednego adresu url na inny, zmienisz ustawienia strony startowej, ograniczysz dostęp do katalogów serwera lub ustalisz powstawanie błędów podczas wchodzenia na Twoją stronę. Jednym z nich jest właśnie Błąd 403 (Forbidden).

 

Błąd 403 może pojawić się, jeżeli w ostatnim czasie doszło do zmiany zawartości pliku .htaccess. Naprawienie błędu może nastąpić poprzez ponowne odtworzenie pliku. Próba zlokalizowania utrudnień za pomocą pliku .htaccess ma miejsce z poziomu administratora. Aby rozpocząć, powinieneś otworzyć okno hostingowe lub okno FTP. Następnie, z głównego folderu strony pobierz wcześniej wspomniany plik na komputer. Po tej czynności usuń plik .htaccess z serwera. 

Zmiana ustawienia plików i folderów lub wadliwe wtyczki

W procesie budowania lub aktualizowania strony zdarzają się błędy ze strony programisty. Niekiedy zmiany ustawień są tworzone umyślnie, niestety w efekcie mogą powodować występowanie Błędu 403. Jeżeli uprawnienia do plików zostają zmienione, istnieje możliwość, że dostęp do strony internetowej zostanie ograniczony. W tym przypadku naprawianie błędu również następuje ze strony administratora. 

 

Po zalogowaniu się na hostingowe konto użytkownika lub wcześniej wspomnianą aplikację FTP upewnij się, że uprawnienia plików są prawidłowe. Pliki powinny mieć wartość 644, zawartość dynamiczna – 700, a katalogi – 755. Zdarza się również, że Błąd 403 jest spowodowany nieprawidłowym działaniem wtyczki. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest sprawdzanie każdej niedawno zainstalowanej wtyczki.

Błąd 403 (Forbidden)

Co może zrobić użytkownik strony? 

Wcześniej wymienione przez nas sposoby na pozbycie się komunikatu Błąd 403 (Forbidden) mogą być rozwiązane tylko i wyłącznie przez administratora strony internetowej, na której się pojawia. W niektórych przypadkach możliwie jest naprawienie tego błędu z poziomu użytkownika witryny. Jeżeli próby zakończą się niepowodzeniem, oznacza to, że Błąd 403 nie leży po stronie osoby odwiedzającej stronę, lecz administratora. 

 

Pierwszą czynnością, jaką należy zrobić, chcąc pozbyć się wyżej wspomnianego błędu, jest wyczyszczenie pamięci podręcznej i plików cookie. Jeżeli strona posiada panel użytkownika, upewnij się, że przed próbą dostępu do pewnych, ograniczonych treści nie zostałeś wylogowany. Na początku artykułu wspomnieliśmy o możliwości blokady adresu IP. Aby dowiedzieć się, czy w Twoim przypadku doszło do takiej blokady, skontaktuj się z dostawcą internetowym.