Błąd 504 (Gateway Timeout) – dlaczego się pojawia i jak go naprawić?
Nawet na najlepiej stworzonej i zoptymalizowanej stronie internetowej pojawiają się różnego rodzaju błędy. Sytuacje te są problematyczne zarówno z punktu widzenia właściciela strony, jak i osoby odwiedzającej ją. Jeżeli Twoja witryna nagle przestanie działać, wyświetlenie jej przez klientów będzie niemożliwe, co zmniejsza prawdopodobieństwo skorzystania z Twoich usług. Jednym z utrudnień, z jakimi możemy spotkać się na stronie internetowej, jest błąd 504 (Gateway Timeout). Co oznacza i jak się z nim uporać? Odpowiadamy w artykule!
Co to jest błąd 504 (Gateway Timeout)?
Tworzenie stron internetowych jest zawiłym procesem, podczas którego należy uwzględnić wiele czynników, wpływających na to, czy witryna będzie działała poprawnie. Niestety, w przypadku niemal każdej strony zdarzają się pewne nieprawidłowości w jej funkcjonowaniu.
Jedną z nich opisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule, odnoszącym się do tego, czym jest błąd 403 (Forbidden). Dzisiaj skupimy się na Gateway Timeout, czyli błędzie 504, który również możemy napotkać, odwiedzając różnego rodzaju witryny.
Przedstawienie procesu wyświetlania strony pozwoli lepiej zrozumieć, dlaczego błąd 504 w ogóle pojawia się na witrynie. W momencie, w którym wpisujemy adres strony i klikamy “Enter”, przeglądarka wysyła żądanie do serwera WWW. Następnie serwer analizuje zgłoszenie i przesyła odpowiedź przeglądarce.
Właśnie w taki sposób jesteśmy w stanie wyświetlić treści znajdujące się na stronie internetowej. Czasami jednak zdarza się, że witryna nie ukazuje się nam w prawidłowy sposób, a w zamian za to widzimy “504 Gateway Timeout”. Dlaczego się tak dzieje?
Powodem takiego komunikatu jest nieukończone żądanie serwera. Strona internetowa nie ładuje się w prawidłowy sposób, ponieważ połączenie pomiędzy serwerami trwało zbyt długo.
W momencie, w którym na serwerze początkowym przekroczono limit czasu, strona nie wyświetla się, ponieważ oczekuje na odpowiedź z serwera nadrzędnego.
Dlaczego błąd 504 występuje?
Występowanie błędu 504 (Gateway Timeout) związane jest z przekroczeniem limitu czasu serwera i wynika z problemów z jego funkcjonowaniem. Powodem, dla którego takie nieprawidłowości występują, może być czasowe wyłączenie, przeciążenie lub aktualizacja serwera. Kiedy mogą pojawić się problemy z serwerem?
Trudności w poprawnym działaniu serwera mogą występować z powodu DNS (Domain Name System), czyli protokołu, którego podstawowym zadaniem jest tłumaczenie domen na dane liczbowe. Innym powodem może być konfiguracja zapory przeciwwirusowej, problemy z routerem, modemem czy też innymi urządzeniami odpowiedzialnymi za połączenie internetowe.
Jak naprawić błąd 504 (Gateway Timeout)?
Występowanie błędu 504 (Gateway Timeout) może być spowodowane nieprawidłowościami ze strony osoby odwiedzającej stronę oraz niepoprawnym funkcjonowaniem serwera. Przedstawiamy kilka sposobów, dzięki którym możesz rozwiązać problem, jakim jest błąd 504 na stronach internetowych WordPress.
Odśwież stronę internetową
W przypadku, jeżeli taki błąd pojawi się na stronie internetowej, którą chcesz odwiedzić, spróbuj ją odświeżyć. Brzmi banalnie, jednak jest to próba rozwiązania błędu 504, od której powinieneś zacząć. Spróbuj ponownie załadować stronę, a jeśli to nie przyniesie rezultatów, wyczyścić pamięć podręczną przeglądarki i ponownie wejdź w interesujący Cię adres. Oprócz czyszczenia pamięci podręcznej i plików cookies możesz spróbować uruchomić stronę za pomocą innej przeglądarki lub skorzystać z trybu incognito.
Odłącz się od VPN
VPN (Virtual Private Network) to wirtualna sieć prywatna, z której korzysta coraz więcej osób. Dzięki niej możemy, między innymi, zwiększyć swoją anonimowość w sieci poprzez ukrycie adresu IP, co umożliwia obejście ograniczeń związanych z lokalizacją. Jeżeli jesteś użytkownikiem VPN i podczas ładowania strony internetowej wyświetla Ci się błąd 504, możesz spróbować wyłączyć VPN na czas przeglądania witryny.
Wyłącz zaporę
Zapory dbają o bezpieczeństwo na Twojej stronie internetowej. Zdarza się jednak, że ich ustawienia mogą być nieprawidłowo skonfigurowane, co utrudnia użytkownikom wejście na Twoją witrynę. Może być tak, że to właśnie zapora bezpieczeństwa odpowiada za błąd 504 pojawiający się na stronie. Przejrzyj jej ustawienia, gdyż to właśnie one mogą odpowiadać za nieprawidłowości.
Sprawdź DNS
Zdarza się, że problemy z DNS (Domain Name System) występują w sytuacji, w której decydujemy się na zmianę firmy hostingowej, a co za tym idzie, serwera. Jeśli DNS nie jest poprawnie skonfigurowany, może powodować występowanie różnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu Twojej strony internetowej, w tym błąd 504 (Gateway Timeout). Aktualizacja DNS może potrwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.
Wyłącz wtyczki WordPress
Wtyczki WordPress dodają nowe funkcje stronie internetowej oraz usprawniają jej funkcjonowanie. Może się jednak okazać, że błąd 504 pojawi się w związku z nieprawidłowym działaniem jednej z nich. Jeżeli chcesz sprawdzić, czy znajdujący się na Twojej witrynie plugin nie wywołuje błędu Gateway Timeout, spróbuj odinstalować pojedynczo każdy z nich. Pomoże Ci to w zidentyfikowaniu źródła problemu i naprawieniu go. Możesz później zaktualizować i uruchomić ponownie daną wtyczkę.
Sprawdź plik .htaccess
Zalecamy wykonanie tego kroku tylko w przypadku, jeżeli posiadasz odpowiednią wiedzę, na temat technicznego funkcjonowania stron internetowych. Jeżeli nie znasz się na programowaniu witryn, skontaktuj się z osobą odpowiedzialną za administrowanie Twojej strony.
Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany w pliku .htaccess, powinieneś wykonać jego kopię zapasową. Może się zdarzyć, że niektóre wtyczki, wykorzystywane na Twojej stronie internetowej proszą o pozwolenie na edycję pliku .htaccess. Jeżeli nie działają one poprawnie, mogą wprowadzać szkodliwe zmiany w tym pliku. Mimo że nie zdarza się to często, warto sprawdzić, czy wtyczki nie powodują nieprawidłowości.
Zaczekaj na odpowiedź serwera
Obciążenie serwera może mieć wpływ na prędkość ładowania się strony internetowej. Z racji tego, że problem nie wynika z nieprawidłowego działania urządzeń oraz systemów po Twojej stronie, nie możesz natychmiast rozwiązać tego problemu. Jeżeli masz pewność, że występowanie błędu 504 nie jest Twoją winą, pozostaje czekać na odpowiedź serwera.