Dlaczego warto stosować krótkie formy video?

Kategoria: Social media

Data: 2 maja, 2022

Dlaczego warto stosować krótkie formy video?

Świat przyspiesza. Można to zobaczyć nie tylko na ulicach dużych miast, ale również w Internecie. Krótkie formy video contentu podbijają Social Media, a świadczy o tym między innymi popularność serwisów takich jak TikTok. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego jest aż tak lubiany? Nie bez kozery stał się on inspiracją do powstawania form takich jak instagramowy Reels czy YouTube Shorts. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto, abyś wykorzystywał krótkie formy video contentu w swojej strategii marketingowej. 

Mniejsza ilość uwagi to nie problem

Najnowsze badania dowodzą, że uwaga, jaką poświęcamy na zapoznanie się z treścią w Internecie, zmniejszyła się diametralnie. Wydawać by się mogło, że negatywnie wpłynie to na prowadzenie Social Media. Na szczęście popularne aplikacje dostosowały swoje narzędzia tak, abyśmy mogli tworzyć treści, które spodobają się odbiorcom. 

 

W dobie dzisiejszych Social Media moment, w którym jesteś w stanie przyciągnąć uwagę widza, jest niezwykle krótki i trwa około 8 sekund. Sfokusowanie na treści przeciętnego internauty można porównać do skupienia złotej rybki. Obawiasz się, że nie uda Ci się zainteresować go swoimi treściami? Nie martw się, nic straconego! Wykorzystaj ten fakt, a widz stanie się złotą rybką, spełniającą Twoje życzenia.

 

Przeciętny użytkownik Internetu spędza ponad 2,5 godziny, przeglądając media społecznościowe. Nie tylko najmłodsze pokolenia korzystają z mobilnych aplikacji. Wzrost popularności Social Media można zauważyć również u nieco starszych osób, które powoli zaczynają eksplorować również te najpopularniejsze zakamarki Internetu. Największym fenomenem najsłynniejszych aplikacji, na których możemy oglądać krótkie formy video, jest fakt, że użytkownik, który z nich korzysta, niejako traci poczucie czasu, stąd też spędza go na nich tak wiele. 

Mniej znaczy więcej 

Obecnie czas jest dla nas niezwykle cenny. Dużą jego część spędzamy w pracy lub szkole. Następnie czeka na nas wiele ciekawych aktywności, które również pochłaniają nam jego ogromne ilości. Dokładając do tego wszystkiego korzystanie z mediów społecznościowych, może okazać się, że doba jest o wiele za krótka. Jak więc to wszystko pogodzić? Jak sprawić, aby użytkownik poznał nasz produkt lub usługę, nie zabierając mu przy tym zbyt wiele czasu? 

Dlaczego-warto-wykorzystywać-krótkie-formy-video-contentu-instagram

Prawdopodobnie znasz już odpowiedź na to pytanie. Jest nią właśnie wykorzystanie krótkich form video contentu do reklamowania Twojej marki. Dłuższe treści w postaci filmu również mają swój urok, jednak media społecznościowe, takie jak TikTok czy Instagram, są nietypowymi platformami. Ich użytkownicy pragną szybko przejść do sedna. Nie mają czasu na oglądanie wielominutowych produkcji. Dlatego też optymalna długość video to, mniej więcej, 30 sekund. W tym czasie daj z siebie jak najwięcej!

Video a mobilna moc Internetu

Jak już niejednokrotnie wspominaliśmy, mobilni użytkownicy generują większość ruchu w Internecie, a ponad połowę tej aktywności stanowi oglądanie treści video. Każda z platform Social Media rządzi się nieco innymi prawami. YouTube umożliwia zamieszczanie nawet wielogodzinnych filmów.

 

Często swoje miejsce odnajdują więc tam twórcy, zajmujący się nagrywaniem podcastów, które niekiedy potrafią trwać nawet 2 godziny. W dzisiejszym artykule skupiamy się jednak na tych krótszych formach video contentu, aby udowodnić Ci, że to właśnie w nich tkwi ogromny potencjał. Co możesz zaprezentować w tak krótkim czasie?

 

Wszystko! Jedyne co Cię tak naprawdę ogranicza, to Twoja wyobraźnia. Jeżeli jednak czujesz, że do tworzenia kreatywnych treści brakuje Ci natchnienia, z pomocą przychodzą trendy, które są wyraźnie widoczne zarówno na Instagramie, jak i TikToku. To one są swego rodzaju drogowskazem, jakie treści mogą stać się viralem. 

 

Uważne śledzenie popularnych filmów zapewni Ci solidną dawkę inspiracji, którą możesz wykorzystać do wymyślenia własnych unikatowych treści. Pamiętaj jednak o tym, aby podczas tworzenia contentu nie zatracić siebie. Nie ma bowiem nic gorszego niż tworzenie sztucznego wizerunku swojej marki. Użytkownicy bardzo szybko to wyczują. 

Luźniejsza forma, czyli fenomen TikToka

Jak już wspomnieliśmy kilka linijek wyżej, zachowanie autentyczności w sieci podczas procesu kreowania marki jest niezwykle ważne. Nie oznacza to jednak, że musimy silić się na udawaną powagę, tak, aby nasi odbiorcy czuli w stosunku do nas szacunek. Nie w tym rzecz. Są bowiem miejsca w Internecie, w których luźniejsze podejście do tworzenia contentu, oraz odrobina humoru i kreatywności jest niezwykle pozytywnie odbierana przez użytkowników. Takim miejscem jest właśnie TikTok. 

Dlaczego-warto-wykorzystywać-krótkie-formy-video-contentu-TikTok

Świadczyć o tym może fakt, że nawet ogromne firmy, podbijające międzynarodowy rynek decydują się na tworzenie niekonwencjonalnych treści. Za przykład może nam posłużyć jedna z linii lotniczych, która swój video content postanowiła oprzeć o krótkie filmiki, na których w humorystyczny sposób wykorzystuje najnowsze trendy na TikToku. Społeczność tej aplikacji naprawdę ciepło przyjęła ich treści. Zgromadzili oni bowiem ponad 1,5 miliona obserwujących, a ich video mają od kilkuset tysięcy do nawet kilkunastu milionów odsłon! 

Podstawowa zasada – nie komplikuj 

Wielu twórców o tym zapomina, jednak warto kierować się tą zasadą podczas tworzenia video contentu. Tworząc treści na swoje Social Media, unikaj popadania w pułapkę wiedzy. To, że my coś wiemy, nie oznacza, że nasi odbiorcy też mają tego świadomość. Często to właśnie te najprostsze komunikaty są tymi najskuteczniejszymi. Informacje, które w Twoim odczuciu są banałem, dla użytkowników mogą być niezwykle cenną treścią. 

 

Przypadłością wielu ludzi jest potrzeba komplikowania prostych rzeczy. Tworząc tylko i wyłącznie wyspecjalizowane treści nie okazujesz się ekspertem. Wręcz przeciwnie – zamykasz się na wąską grupę odbiorców, którzy znają już Twoją ofertę. Jeżeli chcesz trafić do nowych klientów, postaraj się, aby chociaż część Twojego contentu była skierowana właśnie do nich. Udostępniając łatwiejsze do zrozumienia treści, dotrzesz do większej liczby użytkowników.