Http i https – Co to jest?

Data: 25 lutego, 2022

Http i https – Co to jest?

Odwiedzając witryny internetowe z pewnością chociaż raz zwróciłeś uwagę na skróty znajdujące się na początku adresu URL domeny. Co oznaczają skróty http, https i dlaczego są umieszczane na początku adresu strony internetowej? Czy w jakikolwiek sposób wpływają na odbiór Twojej witryny? Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się, w jakim celu umieszcza się te elementy, zapoznaj się z naszym artykułem!

Czym jest http i w jakim celu się go umieszcza?

Jednym z elementów adresu strony internetowej jest przedrostek http. Korzystanie z portali dostępnych w sieci opiera się na wielu procesach. Http jest skrótem anglojęzycznego określenia Hypertext Transfer Protocol. Protokół http jest odpowiedzialny za komunikację użytkownika przeglądarki internetowej z serwerem, który przechowuje pliki witryny. 

 

Lata 90. przyniosły wiele zmian w sposobie użytkowania Internetu. Jedną z nich było zastosowanie protokołu http, który na przestrzeni lat zmienił się pod wieloma względami. Początki protokołu http umożliwiały wysłanie jednego zapytania dotyczącego przekazania danych użytkownikowi strony w ramach jednej sesji. Aktualny rozwój technologiczny pozwala na przesyłanie o wiele większej ilości bardziej skomplikowanych danych.

Czym różni się http od https? 

Protokoły http i https zbytnio się od siebie nie różnią. Litera „s”, znajdująca się na końcu tej nazwy, pochodzi od angielskiego słowa secure, oznaczającego bezpieczeństwo. Protokół https różni się więc od tego wspomnianego przez nas wcześniej tym, że posiada dodatkowe zabezpieczenia odpowiadające za ochronę strony internetowej. Co jest w tym przypadku odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa?

 

W odniesieniu do skrótu https, elementem odpowiedzialnym za dodatkową ochronę na witrynie internetowej jest certyfikat SSL lub TLS. Skrót https oznacza więc, że witryna, do której uzyskujesz dostęp, korzysta z dodatkowego szyfrowania. Sprawia to, że wszystkie informacje, które wprowadzasz na tej stronie, będą zaszyfrowane i nie mogą zostać przechwycone przez nikogo innego.

Dlaczego warto wybrać https?

Zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa na stronie internetowej jest, bez wątpienia jedną z najważniejszych rzeczy, jakie powinien zrobić jej właściciel. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia posiadacza domeny, ale przede wszystkim z punktu widzenia osoby odwiedzającej stronę. Szyfrowany protokół http przybiera formę protokołu https. Z początku był on wykorzystywany głównie na portalach, na których szczególnie istotne było zachowanie wszelkich środków bezpieczeństwa, takich jak strony internetowe banków.

 

Aktualnie protokół https jest powszechnie stosowany na znacznej większości stron internetowych. Brak tego elementu w adresie URL zniechęca odwiedzających do dalszego przeglądania strony. Znaczna część użytkowników Internetu może wręcz mieć problemy z odwiedzeniem takiej witryny – ukaże im się bowiem komunikat o niebezpiecznym połączeniu, który może być bezpośrednio powiązany z brakiem protokołu https na stronie. W czasach wzmożonej cyberprzestępczości protokół https stał się standardem, dzięki któremu mamy pewność, że nasze dane są bezpieczne. 

Czy https wpływa na pozycjonowanie strony w Google?

W czasach zmasowanych ataków na różne strony internetowe coraz większą uwagę przywiązuje się do stosowania środków, zapewniających odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Powszechnie stosowany phishing sprawił, że znaczna część użytkowników sieci wielokrotnie sprawdza wiarygodność transakcji internetowych. Protokół https jest jednym ze sposobów na dowiedzenie autentyczności strony oraz pokazania odwiedzającym ją, że przesyłane przez nich dane są zabezpieczone. 

 

Wydawać by się mogło, że dodatkowe zabezpieczenie, jakim jest protokół https, nie będzie miało żadnego wpływu na widoczność strony internetowej w wyszukiwarkach internetowych. Nic bardziej mylnego! Wyszukiwarka Google, dbając o bezpieczeństwo swoich użytkowników, opiera swoje działania na algorytmach sprawdzających wiarygodność strony. Z tego względu portale korzystające z protokołu https będą miały lepszą pozycję w Google niż te nieposiadające go. Niewielka kwota – jaką trzeba zapłacić za dodatkową ochronę – z pewnością się opłaci!