Jak dodatkowo zabezpieczyć panel logowania WordPress

Data: 31 stycznia, 2022

Jak dodatkowo zabezpieczyć panel logowania WordPress

Prowadzenie własnego biznesu w sieci wiąże się z koniecznością zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa. Kiedy decydujemy się na obsługiwanie klientów poprzez różnego rodzaju platformy internetowe, nie tylko ich dane mogą paść ofiarą ataków ze strony cyberprzestępców.

Aby zminimalizować ryzyko skutecznego ataku ze strony hackerów warto zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo na stronie logowanie. Chcesz dowiedzieć się, jak zabezpieczyć swój Panel Administratora WordPress? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Pytanie bezpieczeństwa jako skuteczna ochrona konta

Jest to doskonały sposób na ograniczenie dostępu do Twojego panelu administracyjnego. Pytanie bezpieczeństwa nie powinno być tendencyjne i zbyt proste w odgadnięciu. Dzięki zastosowaniu tego zabezpieczenia utrudnisz przeprowadzenie ataku na Twoją stronę oraz będziesz mieć większą kontrolę nad tym, kto się na nią loguje. Wprowadzenie tej dodatkowej ochrony nie jest zbyt skomplikowane, a proces ten wymaga zastosowania kilku prostych kroków. 

Zacznij od zainstalowania i aktywowania odpowiedniej wtyczki, która umożliwi Ci dodanie hasła bezpieczeństwa do Twojej strony internetowej. Plugin z jakiego możesz skorzystać to WP Security Questions. Następnym krokiem będzie odnalezienie ustawień w panelu administracyjnym. Przejdź do sekcji pytania bezpieczeństwa i postępuj zgodnie z sugestiami pojawiającymi się na stronie. Zaakceptuj zmiany i korzystaj z bezpiecznego logowania. 

Dodatkowe hasło Panelu Administratora

Czy wiedziałeś, że osoba chcąca zaatakować Twoją witrynę z łatwością może uzyskać adres strony logowania? Z tego właśnie powodu przeprowadzenie ataku DDoS staje się jeszcze prostsze. To uderzenie w bezpieczeństwo Twojej strony polega na przeprowadzeniu licznych ataków z wielu różnych komputerów (tzw. zombie). DDoS ma na celu zajęcie jak największej liczby zasobów (pamięć, czas procesowa czy pasmo sieciowe), co w efekcie prowadzi do przerwania poprawnej pracy systemu. 

Podstawową czynnością, jaką powinien zrobić każdy użytkownik WordPressa chcący uchronić się przed atakami DDoS, jest zastosowanie dodatkowego hasła chroniącego Twoją stronę z poziomu serwera. Dzięki temu, nieupoważnione osoby będą miały utrudniony dostęp do Twojego panelu administratora WordPress. Generowanie dodatkowych okien zabezpieczających przebiega na poziomie serwera .htpasswd.

Zmniejsz liczbę możliwych prób logowania

Zautomatyzowane ataki hakerskie polegają na wielokrotnych próbach logowania, które w pewnym momencie kończą się sukcesem, dając nieupoważnionym osobom dostęp do Twoich zasobów. Ograniczenie liczby możliwych podejść do zalogowania się do panelu administracyjnego minimalizuje ryzyko przejęcia dostępu do Twojej strony. Zalecamy wykorzystywanie tego zabezpieczenia nawet, jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie innych form ochrony. 

Tak, jak w przypadku zastosowania pytania bezpieczeństwa, również i tym razem do zwiększenia ochrony panelu administratora posłuży Ci specjalnie stworzona do tego celu wtyczka. Sugerujemy wykorzystanie plugin’u Login LockDown, który zapewnia szczególną ochronę dzięki rejestrowaniu wszystkich prób logowania z danego adresu IP, które zakończyły się niepowodzeniem. Dzięki temu, jeśli liczba dozwolonych podejść zostanie przekroczona, uzyskanie dostępu do panelu z tej lokalizacji zostanie zablokowane. 

Automatyczne wylogowywanie nieaktywnych użytkowników 

Podstawą dbania o bezpieczeństwo w sieci jest pamiętanie o tym, aby zawsze wylogowywać się ze wszystkich urządzeń. Niestety, w ferworze codziennych spraw zdarza Ci się pewnie zapomnieć o tej czynności, co potencjalnie ułatwia dostęp nieupoważnionych osób do Twojej strony. Z pomocą przychodzi Ci wtyczka Inactive Logout, która automatycznie wylogowuje użytkowników nie wykazujących aktywności przez dłuższy czas. 

Proces zapewnienia dodatkowej ochrony przebiega identycznie, jak w przypadku innych podanych przez nas wcześniej rozwiązań. Zacznij od zainstalowania oraz aktywowania wtyczki Inactive Logout. Kiedy proces ten zakończy się powodzeniem, przejdź do sekcji ustawienia, znajdującej się w panelu administratora. Wejdź w wyżej wymienioną wtyczkę i rozpocznij automatyczne wylogowywanie. 

Dwuskładnikowe uwierzytelnianie logowania 

Jest to bardzo powszechny sposób ochrony panelu logowania na różnych stronach. Również WordPress daje możliwość takiego zabezpieczania panelu administracyjnego, dzięki czemu dostęp do poufnych danych zostanie w znacznym stopniu utrudniony. Dwuskładnikowa autoryzacja polega na standardowym zalogowaniu się za pomocą nazwy użytkownika oraz hasła, a następnie potwierdzenia próby uzyskania dostępu na innym, wcześniej potwierdzonym urządzeniu. 

Wtyczka, która umożliwia Ci skorzystanie z dwuskładnikowej autoryzacji to Two Factor Authentication. Dodatkowo konieczne będzie wykorzystanie aplikacji autoryzacyjnej takiej jak, np. Google Authenticator. Po zainstalowaniu i aktywowaniu wtyczki wejdź w link, który znajdziesz w bocznej sekcji Panelu Administratora. Na innym urządzeniu (np. smartphonie czy tablecie) uruchom aplikację autoryzacyjną i sparuj ją z Two Factor Authentication.