Jak przygotować zdjęcia i filmy pod kampanię social media?
Oprócz dobrej treści, zdjęcia i filmy to jedne z najważniejszych elementów kampanii w social mediach. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio je wykonywać – to między innymi od nich zależy pierwszy odbiór Twojej marki w mediach społecznościowych. O czym zatem należy pamiętać, przygotowując zdjęcia i filmy pod kampanię w Internecie?
1. Wykonuj zdjęcia telefonem w poziomie, a nie w pionie
Odpowiednie ustawienie telefonu jest niezwykle ważne, jeśli chcemy wykonać dobrą fotografię, która trafi na nasze social media. Robienie zdjęć w pionie nie sprawdzi się, gdy będziemy chcieli uchwycić większy obiekt z małej odległości. Dzięki wykonywaniu zdjęć w poziomie unikniemy również przycinania ważnych elementów fotografii. Pamiętajmy również o zachowaniu prostopadłych i równoległych linii – woda nie może „wylewać się” ze zdjęcia. Dobrym rozwiązaniem jest tzw. trójpodział kadru, który pozwala uchwycić tzw. mocne punkty – jest to obszar, do którego w pierwszej kolejności wędruje nasz wzrok.
2. Zadbaj o czysty obiektyw aparatu
Małe obiektywy aparatów telefonu są często pokryte odciskami palców czy kurzem. Oczyszczenie obiektywu jest podstawowym krokiem do wykonania dobrego zdjęcia czy filmu. W tym celu dobrze jest użyć bawełnianego materiału, a nie chusteczek higienicznych, które nierzadko są nasączone olejkami.
3. Dowiedz się, czy potrzebujesz pozwolenia
Uwiecznienie kogoś na zdjęciu bądź krótkim nagraniu filmowym nie wymaga otrzymania zgody od tej osoby, jednak publikowanie tego gdziekolwiek wiąże się już z otrzymaniem pozwolenia dotyczącego wykorzystania wizerunku. Dlatego jeśli wykonujesz zdjęcia lub kręcisz film dla danej marki, musisz mieć pozwolenie na publikowanie zdjęć lub filmów fotografowanych ludzi w ramach kampanii.
3. Rób zdjęcia i filmy w naturalnym świetle
Wiele osób zapomina, że światło ma bardzo duży wpływ na finalny wygląd fotografii. Panuje błędne przekonanie, że najlepsze zdjęcia wykonuje się w pełnym słońcu oraz bezchmurnym niebie. Jednak nie jest to prawdą. Dobrze zrobione zdjęcie posiada odpowiednią plastykę, światłocienie czy strefy o różnym poziomie naświetlenia. Dlatego bardzo dobrą porą na wykonywanie zdjęć jest moment, kiedy słońce dopiero wschodzi bądź właśnie ma zajść. Jest to tzw. złota godzina (golden hour). Wówczas promienie słoneczne delikatnie opływają przedmioty, wytwarzając miękkie i niezbyt głębokie cienie. Zrobienie zdjęcia podczas tej pory dnia to idealny sposób na uzyskanie przepięknej fotografii.
Warto również pamiętać o wykonywaniu zdjęć pod odpowiednim kątem – fotografowany obiekt nie powinien być skierowany bezpośrednio na słońce, a także bezpośrednio od niego oddalony. Kiedy nie możesz wyjść na zewnątrz, postaraj się znaleźć duże okno z naturalnym źródłem światła. W takim przypadku najlepiej jest wykonywać zdjęcia lub nagrywać filmy, kiedy obiekt jest skierowany do światła.
4. Nie używaj zoomu, podejdź bliżej do obiektu
Większość aparatów w telefonach nie robi dobrego przybliżenia, ponieważ wówczas bardzo często obraz zwyczajnie się rozmazuje. Wiele osób popełnia również następujący błąd: próbuje uchwycić w kadrze jak najwięcej elementów. Nie jest to dobra metoda, ponieważ przekaz zdjęcia czy filmu powinien być zrozumiały i jasny dla odbiorcy. Główny obiekt powinien wypełniać większą część kadru.
5. Zadbaj o odpowiednie tło
Tło to kolejny istotny składnik fotografii. Powinniśmy bowiem zwracać uwagę na to, co dzieje się na drugim planie zdjęcia. Nie możemy pozwolić, by na naszym zdjęciu znajdowały się „nieproszone” elementy, które odciągną uwagę od głównego tematu. Błędem jest również „ucinanie” fragmentów części ciała fotografowanych postaci. Dlatego lepiej jest odczekać chwilę, aż model odpowiednio się ustawi i znaleźć właściwy moment na zrobienie zdjęcia.
Jak widać, zrobienie dobrego zdjęcia zależy od wielu czynników. Jednak nie trzeba być profesjonalnym fotografem, by wykonać ciekawe ujęcie. Wystarczy tylko ćwiczyć i stosować się do kilku prostych zasad, które umożliwią stworzenie wymarzonej fotografii – pozwoli to nam na skuteczne prowadzenie social media.