Jak sprawdzić wiarygodność i bezpieczeństwo strony internetowej?

Data: 12 lutego, 2021

Jak sprawdzić wiarygodność i bezpieczeństwo strony internetowej?

Sprawdź czy strona jest bezpieczna

Każdy właściciel strony internetowej powinien brać odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa swoim gościom. Niestety w dalszym ciągu niektóre strony wciąż pozostają niebezpieczne. Taka witryna może rozpowszechniać złośliwe oprogramowanie, kraść informacje, wysyłać spam i nie tylko. Aby chronić siebie przed zawarciem jakiejś transakcji lub po prostu z obawy o swoje dane osobowe, ważne jest, aby wiedzieć, że strona internetowa poważnie traktuje Twoje bezpieczeństwo. Jak możesz to zbadać?
Przedstawiamy kilka oznak, z którymi zweryfikujesz bezpieczeństwo i wiarygodność serwisu.

Strona zabezpieczona certyfikatem SSL

certyfikat-ssl

Zwróć uwagę na adres URL strony. Po pierwsze sprawdź czy jest poprawny, jeśli wchodzisz na znaną dla siebie stronę. Po drugie zobacz czy przedrostek wskazuje na zabezpieczoną domenę. Jeśli w adresie URL występuje HTTPS, oznacza to, że połączenie jest zaszyfrowane. Zabezpieczenie to zapewnia certyfikat SSL, który chroni poufne informacje wprowadzane do tej witryny, gdy są one przesyłane z witryny na serwer. Bez certyfikatu SSL informacje te są ujawniane i łatwo dostępne dla cyberprzestępców. Należy pamiętać, że protokół HTTPS nie jest jedyną rzeczą, którą chroni odwiedzających, ale to dobry znak, że właściciel witryny dba o Twoje bezpieczeństwo. Niezależnie od tego, czy logujesz się, dokonujesz płatności, czy po prostu wpisujesz adres e-mail, sprawdź, czy adres URL zaczyna się od „https”.

Sprawdź politykę prywatności witryny

Polityka prywatności strony internetowej powinna jasno informować, w jaki sposób dane są gromadzone, wykorzystywane i chronione przez witrynę. Prawie wszystkie firmy będą miały taką stronę, ponieważ jest to wymagane przez surowe przepisy dotyczące prywatności danych w krajach Unii Europejskiej. Polityka prywatności wskazuje, że właściciel serwisu dba o przestrzeganie tych przepisów i zapewnienie bezpieczeństwa jego witryny. Koniecznie poszukaj takiej strony i przeczytaj ją, zanim podasz swoje dane w witrynie.

Znajdź informacje kontaktowe

Jeśli znalezienie informacji kontaktowych na stronie sprawia, że ​​wydaje Ci się ona godna zaufania, nie jesteś sam. Wiele osób opuści witrynę, na której brakuje numeru telefonu lub innych danych kontaktowych. Idealnie byłoby, gdyby bezpieczna strona internetowa wyraźnie wyświetlała adres e-mail, numer telefonu, adres fizyczny, jeśli taki posiada. W przypadku sklepów pamiętajmy o stronie dotyczącej wysyłki i zwrotów.
Konta w mediach społecznościowych nie zapewniają ochrony, ale mogą wskazywać, że prawdopodobnie jest ktoś, z kim możesz się skontaktować, jeśli będziesz potrzebować pomocy.

Rozpoznaj oznaki złośliwego oprogramowania

Nawet jeśli witryna ma certyfikat SSL, politykę prywatności, dane kontaktowe i pieczęć zaufania, nadal może nie być bezpieczna. Dzieje się tak w przypadku gdy strona jest zainfekowana złośliwym oprogramowaniem.
Skąd wiadomo, czy witryna jest zainfekowana złośliwym oprogramowaniem? Poszukaj następujących oznak:

  • Samoistna zmiana wyglądu strony – Atak ten jest łatwy do wykrycia: cyberprzestępcy zastępują zawartość witryny swoją nazwą, logo i / lub obrazami ideologicznymi.
  • Podejrzane wyskakujące okienka – Uważaj na wyskakujące okienka, które zawierają dziwaczne twierdzenia – prawdopodobnie próbują zachęcić Cię do kliknięcia i przypadkowego pobrania złośliwego oprogramowania.
  • Spam SEO – Pojawienie się nietypowych linków w witrynie, często w sekcji komentarzy, jest pewnym znakiem spamu SEO.
  • Malvertising – Niektóre złośliwe reklamy są łatwe do wyłapania. Zwykle wydają się nieprofesjonalne, zawierają błędy ortograficzne / gramatyczne, promują „cudowne” leki lub skandale związane z celebrytami albo zawierają produkty, które nie pasują do Twojej historii przeglądania. Należy pamiętać, że do legalnych reklam może również zostać wprowadzone złośliwe oprogramowanie, należy więc zachować ostrożność podczas klikania.
  • Phishing – Są to strony podszywające się pod inne, często odwiedzane witryny. Mogą być to strony banków, w celu nakłonienia użytkowników do przekazania poufnych informacji. W tym przypadku radzimy sprawdzić URL.
  • Złośliwe przekierowania – Jeśli wpiszesz adres URL i zostaniesz przekierowany do innej witryny – szczególnie takiej, która wygląda podejrzanie – zostałeś dotknięty złośliwym przekierowaniem. Są często używane w połączeniu z zestawami phishingowymi.
  • Ostrzeżenia wyszukiwarki – popularne wyszukiwarki skanują witryny internetowe pod kątem złośliwego oprogramowania i umieszczają ostrzeżenie w tej witrynie, jeśli jest ona zdecydowanie zainfekowana złośliwym oprogramowaniem.

Internet pełen jest podejrzanych stron i niebezpiecznych aplikacji. Nie każda witryna jest godna zaufania, jednak będąc czujnym zdecydowanie trudniej o wpadkę. Samo rozpoznanie bezpiecznej witryny internetowej może znacznie pomóc w ochronie danych osobowych lub uniknąć pechowej transakcji.
____________________________________________

Profesjonalne tworzenie stron internetowych – Prograffing