Jak wyłączyć komentarze w WordPress?

Data: 15 czerwca, 2022

Jak wyłączyć komentarze w WordPress?

Niemal wszyscy jesteśmy użytkownikami Internetu. Niezależnie od tego, czy publikujemy treści w sieci, czy też jesteśmy tylko ich odbiorcami, cenimy sobie wolność słowa. Komentarze dają możliwość wyrażenia opinii czy też podzielenia się naszymi spostrzeżeniami. Duża część internautów właśnie w ten sposób wyraża swoje zdanie. 

 

Niemniej jednak, sekcja komentarzy może posłużyć również jako miejsce, w którym konkurencyjne firmy będą przekazywać nieprawdziwe informacje na temat naszego biznesu. Korzystając z WordPress, masz możliwość wyłączenia komentarzy na swojej stronie i możesz to zrobić, w kilku prostych krokach. Chcesz dowiedzieć się jak tego dokonać? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Dlaczego wyłączyć komentarze w WordPress?

Tworzenie stron internetowych oraz ich administrowanie nie zawsze wiąże się z chęcią otrzymywania komentarzy od użytkowników. Wiele firm nie chce rozwijać dyskusji na swojej witrynie i wolą przenieść interakcje na Social Media, które dają większą możliwość dotarcia do szerszej grupy odbiorców o zróżnicowanym wieku. Jest kilka ważnych powodów, dla których możesz chcieć wyłączyć komentarze na WordPress. 

Spam w komentarzach 

Masowe komentarze pisane przez użytkowników-boty są nie tylko uciążliwe z punktu widzenia posiadacza strony internetowej, ale również mogą nieść za sobą realne zagrożenia.

 

Duże ilości takich wiadomości w sekcji komentarzy nie tylko zbędnie obciążają stronę, ale również, mogą zachęcać do zapisywania się do płatnych newsletterów. Kiedy osoba odwiedzająca naszą stronę przypadkowo kliknie taki link i poda w nim, przykładowo, swój numer telefonu, zostanie obciążona niepotrzebnymi kosztami.

Niechciane i niewartościowe komentarze

Nawiązywanie relacji z odbiorcami treści jest niezwykle ważne. Dzięki temu jesteś w stanie budować pozytywny wizerunek swojej marki w sieci. Nie w każdym miejscu na Twojej stronie komentarze są konieczne. Nie ma potrzeby, aby pojawiały się one w statycznych zakładkach takich jak “O nas”, “Kontakt” czy “Strona główna”.

Jak wyłączyć komentarze na stronie WordPress?

Możesz wyłączyć komentarze w WordPress na kilka różnych sposobów. Nie jest to czasochłonny proces – zwykle wiąże się z kilkoma kliknięciami. Jeśli zmienisz zdanie w związku z obecnością sekcji komentarzy na Twojej witrynie, zawsze możesz wrócić do poprzednich ustawień. 

Dezaktywacja komentarzy w przyszłych wpisach na WordPress

Chcąc wyłączyć możliwość komentowania na Twojej stronie, przede wszystkim, powinieneś dezaktywować komentarze pojawiające się w przyszłych wpisach. Możesz dokonać tego w panelu administracyjnym w zakładce “Ustawienia”. Następnie, musisz kliknąć “Dyskusja” i odznaczyć check box “Zezwól na komentowanie nowych postów”. W tej sekcji ustawień masz również możliwość wyłączenia możliwości komentowania po określonym czasie od publikacji (np. 14 dni).

jak-wylaczyc-komentarze-tworzenie-stron-internetowych-1

Masowa edycja komentarzy w WordPress

Opcja komentowania na stronie jest zapisana w domyślnych ustawieniach WordPress. Jeśli nie chcesz, aby wiadomości pojawiały się w sekcji komentarzy, możesz dezaktywować ją masowo z pozycji udostępnionych na blogu wpisów. 

 

W panelu administracyjnym wejdź w sekcję “Wpisy”, zaznacz te, które chcesz poddać zmianom, a następnie z rozwijanego menu u góry strony wybierz “Edytuj” i “Zatwierdź”.

jak-wylaczyc-komentarze-tworzenie-stron-internetowych-2

Po zatwierdzeniu zmian ukaże Ci się okno zbiorczej edycji. W sekcji komentarzy z menu rozwijanego wybierz “Nie zezwalaj” i zaktualizuj zmiany. W ten sam sposób możesz zmienić ustawienia komentarze na innych stronach, nie tylko na blogu. 

jak-wylaczyc komentarze-grafika-tworzenie stron-internetowych

Wyłączenie komentarzy na stronie wpisu blogowego

Pierwszym krokiem, jaki musisz poczynić, jest wejście w edycję wpisu na blogu. Tak jak w poprzednim przypadku musisz wejść we “Wpisy’, następnie wybrać konkretny artykuł i przejść do jego edycji. Odszukaj sekcję “Dyskusja” (jeśli nie uda Ci się jej znaleźć, nie szkodzi, prawdopodobnie jest ukryta w zakładce “Opcje ekranu” umieszczonej u góry strony). Jeżeli chcesz wyłączyć możliwość komentowania, odznacz chceck box “Zezwól na komentarze”. Gotowe!

jak-wylaczyc-komentarze-tworzenie-stron-internetowych

Użyj wtyczki

Jeśli chcesz, możesz wyłączyć możliwość umieszczania komentarzy na Twojej stronie poprzez zainstalowanie odpowiedniej wtyczki. Jednym z darmowych rozwiązań jest Disable Comments i funkcjonuje ona w dwojaki sposób. Wspomniany przez nas plug in daje możliwość całkowitego dezaktywowania komentarzy na całej stronie lub w pojedynczych postach. 

Czy warto wyłączyć komentarze w WordPress?

Przyjemnie jest dostawać miłe komentarze, jednak nie zawsze tak się dzieje. Wielu przedsiębiorców posiadających swoje strony internetowe mogą obawiać się tego, że dezaktywowanie sekcji komentarzy, zaszkodzi ich wizerunkowi. Teoretycznie odbiorcy mogą pomyśleć, że firma stosująca takie praktyki ma coś do ukrycia. 

 

Warto pamiętać jednak o tym, że komentowanie, jeśli jest aktywne, jest dostępne dla wszystkich użytkowników, odwiedzających stronę. Mogą pojawić się przychylne opinie, słowa konstruktywnej krytyki, ale również niecenzuralne wypowiedzi lub spam. Ciągłe moderowanie komentarzy może być uciążliwe, w szczególności, jeśli strona internetowa nie jest jedną posiadaną przez Ciebie platformą.

 

Jeżeli posiadasz firmowe Social Media, masz możliwość przeniesienia dyskusji właśnie tam. Zwykle każdego dnia korzystamy z mediów społecznościowych, dlatego dużo łatwiej jest odpowiadać tam na komentarze. Jeżeli któryś z Twoich klientów zapyta Cię o dostępną ofertę, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że przeoczysz taką wiadomość w Social Media. 

 

Źródła:
https://wordpress.org/plugins/disable-comments/