Optymalizacja strony internetowej dla początkujących (i nie tylko)

Data: 31 sierpnia, 2022

Optymalizacja strony internetowej dla początkujących (i nie tylko)

Szybkość strony internetowej ma ogromny wpływ na jej odbiór przez użytkowników. Nikt z nas nie lubi przecież, gdy witryna ładuje się w nieskończoność. PageSpeed na poziomie 98, 99, a nawet 100%. Czy to jest w ogóle możliwe? Jak osiągnąć taki wynik? Pocieszający jest fakt, że nie jest to tak naprawdę trudne zadanie i nawet początkujący twórcy stron sobie z nim poradzą. Chcesz wiedzieć więcej? Zapoznaj się z naszym artykułem.

Po co optymalizować stronę internetową?

Tworzenie stron internetowych to nie wszystko. Jeżeli chcesz zachwycić swoich klientów szybką witryną, na którą użytkownicy będą wchodzić z przyjemnością, powinieneś zadbać o jej odpowiednią optymalizację. Już kilka prostych zmian na stronie może sprawić, że jej szybkość znacząco wzrośnie. Niemal każdy, kto zgłębiał projektowanie stron internetowych, czerpał wiedzę z doświadczenia zdobytego metodą prób i błędów. Ty nie musisz tego robić, ponieważ przedstawimy Ci kilka sposobów na optymalizowanie stron internetowych. 

Zadbaj o odpowiedni rozmiar zdjęć i video

Wielu początkujących Web Developerów chce tworzyć imponujące projekty, które opatrzone są wieloma grafikami doskonałej jakości. Obrazy o zbyt dużej wielkości mogą znacząco obciążyć stronę internetową, a co za tym idzie, spowolnić ją. Z tego względu powinieneś zadbać o konwertowanie zdjęć na witrynie w możliwie jak największym stopniu. Do zmniejszenia grafik możesz wykorzystać zarówno programy dostępne online (np. TinyPNG), jak i te desktopowe (np. XnConvert).

 

Możesz również skorzystać z nowych formatów grafik i video, a mianowicie WebP i WebM. Dzięki nim zaoszczędzisz sporo miejsca na swojej stronie, co znacznie ją przyspieszy. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat formatu WebP, zapoznaj się z jednym z naszych wcześniejszych artykułów. 

 

Popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie filmu na hero. Często spotykamy się również z filmami w zakładce “O nas”, dzięki którym możemy pokrótce poznać historię firmy. Musisz mieć na uwadze, że takie produkcje bez wcześniejszego skompresowania będą spowalniać Twoją stronę internetową. Jeżeli chcesz tego uniknąć, pamiętaj o zmniejszeniu video przed umieszczeniem go na witrynie, dzięki czemu jej PageSpeed nie ucierpi. 

Skorzystaj z kompresji Gzip

Niektóre hostingi umożliwiają Gzipowanie, czyli kompresowanie plików za pomocą specjalnego algorytmu umieszczanego w kodzie. Wykorzystanie technologii Gzip wymaga spełnienia dwóch warunków. Pierwszym z nich jest serwer, który taką możliwość udostępnia, drugim – przeglądarka, która obsługuje Gzip.

Optymalizacja-strony-internetowej-dla początkujących-i-nie-tylko

Aktualnie niemal wszystkie popularne przeglądarki go akceptują, więc nie powinno to stanowić żadnego problemu. Kolejną zaletą Gzip jest fakt, że jest to kompresja bezstratna – pliki po dekompresji nie ulegają żadnym zmianom. Jest to prosta i darmowa metoda na zwiększenie szybkości strony. 

Minifikacja kodu

Innym sposobem na optymalizowanie stron internetowych jest minifikacja, polegająca na usuwaniu niektórych zbędnych elementów z kodu witryny, nie wpływając na jej funkcjonalność. Należą do nich, między innymi, niepotrzebne białe znaki (zaliczamy do nich entery i spacje) czy znaki nowego wiersza. Dzięki temu jesteśmy w stanie zmniejszyć rozmiar danego pliku. 

 

Jeżeli myślisz, że będziesz musiał samodzielnie usuwać każdy niepotrzebny element z kodu strony mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz do tego celu wykorzystać dedykowane programy, takie jak Webpack, Gulp lub UglifyJS (w przypadku JavaScript) czy HTML-Minifier i CSSNano (w przypadku HTML i CSS). 

Zoptymalizuj stronę za pomocą CDN

Na wstępie warto zaznaczyć, czym jest CDN. Content Delivery Network jest siecią dystrybucji treści, która umożliwia użytkownikom z całego świata być “geograficznie bliżej” publikowanych przez Ciebie treści. Co to oznacza? Dzięki CDN możesz korzystać z wielu serwerów proxy, które są zlokalizowane na całym świecie. 

 

Takie rozwiązanie przyspiesza ładowanie treści zamieszczonych na tej witrynie. W sytuacji, gdy mieszkaniec Australii postanowi wejść na Twoją stronę, treści, które zobaczy, będą się ładować z przybliżoną prędkością, jak w przypadku osób, które mieszkają w Polsce. 

Lazy loading, czyli powolne ładowanie strony

Jest to rozwiązanie, które zwiększa wydajność strony internetowej, dzięki czemu użytkownicy mogą znacznie szybciej się po niej poruszać. Lazy loading umożliwia osobie odwiedzającej Twoją witrynę zobaczyć w danym momencie część treści, a kolejne będą mu się sukcesywnie pokazywać wraz z przewijaniem strony. 

 

Urządzenia mobilne zawojowały świat i duża część osób korzystających z Internetu wykorzystuje do tego celu właśnie swoje smartfony czy tablety. W takim przypadku lazy loading jest doskonałym rozwiązaniem, ponieważ mobilni użytkownicy Internetu nie muszą wyświetlać wszystkich elementów strony na raz. Leniwe ładowanie umożliwia krótsze ładowanie wstępne strony, dzięki czemu Twoi potencjalni klienci szybciej zapoznają się z jej zawartością. 

Co jeszcze możemy wdrożyć, aby lepiej zoptymalizować stronę?

Wcześniej wspomniane rozwiązania nie są jedynymi, które możesz wdrożyć na swojej stronie internetowej. Oprócz optymalizacji grafik i filmów, wprowadzeniu kompresji Gzip, minifikacji czy CDN, możesz odpowiednio przystosować wyświetlanie treści na stronie, co również przyspieszy jej ładowanie.

 

Jeżeli ruch na Twojej witrynie jest bardzo duży, takie sposoby na zwiększenie jej szybkości mogą nie wystarczyć. W tym przypadku warto zastanowić się nad większą liczbą serwerów lub rozszerzeniu ilości pamięci RAM. 

 

Przed przystąpieniem do optymalizacji strony, sprawdź jakie elementy na Twojej witrynie wymagają poprawy i spróbuj wdrożyć chociażby część z zaproponowanych przez nas rozwiązań.