Projektowanie stron internetowych – o czym trzeba pamiętać?

Data: 15 czerwca, 2021

Projektowanie stron internetowych – o czym trzeba pamiętać?

W dzisiejszych czasach podstawą prawie każdego biznesu jest posiadanie dobrej strony internetowej. W dużej mierze to od niej zależy, jak klienci będą postrzegać daną firmę. Zaprojektowanie takiej strony jest złożonym i niełatwym procesem. Wygląd witryny jest bardzo ważnym aspektem, jednak istotną kwestią jest również pozycja strony i jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Na co zatem należy zwrócić uwagę, projektując stronę internetową?

Od czego zacząć projektowanie strony internetowej?

Projektowanie stron internetowych należy rozpocząć od sprawdzenia, jaką rolę będzie pełnić witryna – co jest jej głównym celem. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu strona będzie czytelna dla użytkowników. Na początku powinniśmy zacząć od analizy zawartości platformy. Należy sporządzić listę elementów, które będą znajdować się na stronie i podzielić je według istotności. Trzeba również określić, kim będą odbiorcy naszej strony internetowej. Kiedy już to zrobimy, łatwiej będzie nam sprecyzować, co powinno znajdować się na projektowanej platformie.

 

Najważniejsze treści należy umieścić na stronie głównej, a te mniej istotne mogą znaleźć się w mniej widocznych miejscach. Składową analizy treści i potrzeb projektowania strony internetowej powinno być również zapoznanie się ze stronami konkurencji, a także przejrzenie ciekawych i inspirujących projektów. W ten sposób przygotujemy najlepsze rozwiązanie dla naszego klienta. 

 

Ogólny zarys strony – szkic

Aby lepiej zobrazować sobie wygląd projektowanej strony internetowej, warto jest wykonać jej szkic. Dobrze jest zrobić to na kartce, ponieważ w ten sposób nie będziemy ograniczeni przez narzucane w programach wielkości czcionek, czy kształty figur. Wykonując taki poglądowy schemat, należy ustalić jedynie podstawowe części strony (miejsce nagłówka, rodzaj menu itp.) Warto również mieć na uwadze, że szkic, który stworzyliśmy na kartce, należy później skonfrontować z ograniczeniami, które nakładane są przez programy graficzne czy przeglądarki internetowe. 

Przygotowanie odpowiednich treści

Treść, którą chcemy umieścić  na naszej stronie internetowej, należy przygotować odpowiednio wcześniej. Takie działanie nie tylko ułatwi nam pracę, ale również unikniemy tworzenia pustego szablonu – może się okazać, że nie będzie pasować do wspomnianych treści. Tekst jest bardzo ważnym składnikiem strony, ponieważ to po treści przychodzą użytkownicy. Dlatego warto poinformować klienta, żeby przygotował potrzebne materiały dużo wcześniej. 

Obrazy – istotny składnik strony internetowej 

Ważnym elementem strony internetowej są obrazy, które są nie tylko istotnym aspektem wizualnym, ale również odgrywają ważną rolę w budowaniu użyteczności strony. Umożliwiają pokazanie czegoś w szybki i zrozumiały sposób – bez konieczności użycia wielu słów. To właśnie obrazy są zauważane jako pierwsze przez internautów. Pełnią również bardzo istotną funkcję – wpływają na pozycję danej witryny w wyszukiwarkach. Na stronie internetowej roboty widzą nie tylko tekst, ale również powiązane tematycznie obrazy. Pomagają one również utrwalić wygląd marki danej strony w pamięci użytkowników. 

Zdjęcia a projektowanie stron internetowych 

Zdjęcia to podstawowy składnik strony internetowej. Są one świetnym sposobem na ukazanie rzeczywistego świata ludzi i rzeczy. Fotografie wzbudzają emocje i przywołują silne skojarzenia. Z całą pewnością są one kluczowym narzędziem wizualnej prezentacji produktów w social mediach. Skąd pozyskiwać odpowiednie zdjęcia do stron internetowych?

  • Oryginalne zdjęcia zrobione przez fotografa – zapewniają indywidualność
  • Zdjęcia stockowe – są to ogólnodostępne zasoby, jednak trzeba liczyć się z tym, że inni również mogą wykorzystywać te same fotografie (np. Pexels, Pixabay)

O czym należy pamiętać, wybierając zdjęcia do projektowania stron internetowych?

Zdjęcia wykorzystywane do projektowania stron internetowych powinny być pobrane w wysokiej rozdzielczości. Muszą być również odpowiednio dopasowane pod kątem danej strony internetowej – zbyt duże obrazy mogą obciążać witrynę. Należy także pamiętać o zachowaniu równowagi pomiędzy zdjęciami – ważna jest przestrzeń do oddychania. Aby mieć pewność, że fotografie będą odpowiednio wyglądać na naszej stronie, należy sprawdzić, jak dane zdjęcie będzie się zachowywało na różnych ekranach i urządzeniach. 

Grafika 3D wykorzystywana na stronach internetowych 

Grafika 3D sprawia, że strona internetowa wygląda bardzo realistycznie. Należy również wiedzieć, że tego typu grafika wymaga szczególnych umiejętności artystycznych – ważne jest poczucie estetyki. Odpowiednio wykonana grafika 3D ma znaczący wpływ na cały wygląd danej strony internetowej oraz zwiększenie na niej ruchu.  

Pozycjonowanie strony internetowej

Bez pozycjonowania nasza strona internetowa nie będzie widoczna w wyszukiwarkach. Dlatego musimy poznać potrzeby naszych użytkowników witryny. Kiedy już tego dokonamy, to będziemy musieli przełożyć problemy i pytania naszego idealnego klienta na język wyszukiwarki internetowej – dokładniej na słowa kluczowe. Jest to bardzo ważne, kiedy chcemy mieć nie tylko ładną i estetyczną stronę, ale również odpowiednio zoptymalizowaną. Wyszukiwarki dbają o to, aby polecać internautom strony, które będą zawierały odpowiednie informacje.

 

Muszą one również spełniać określone kryteria. A należą do nich: bezpieczeństwo, określona szybkość ładowania, użyteczność. Sprawdzenie, czy dana strona zasługuje na określoną pozycję, polega na badaniu witryn przez roboty indeksujące Google. Najwyższe miejsca zajmują strony, które są odpowiednio zoptymalizowane i spełniają oczekiwania odbiorców. Jeśli chcemy zatem, aby nasza witryna została zauważona, to nie możemy zapomnieć o pozycjonowaniu. 

Tworzenie stron internetowych jest niezwykle wymagającym zadaniem. Projekt witryny będzie rzutować na to, jak odbierać nas będą potencjalni klienci oraz czy strona będzie funkcjonalna dla jej użytkowników.