10 aspektów SEO, które powinien znać każdy projektant stron internetowych

Data: 22 października, 2021

10 aspektów SEO, które powinien znać każdy projektant stron internetowych

Samo stworzenie strony internetowej nie wystarczy – żeby mogła ona być widoczna na szczycie wyników wyszukiwań, nie można zapomnieć o paru kwestiach. Co powinien wiedzieć o SEO projektant stron internetowych? Przedstawiamy 10 najważniejszych aspektów. 

Struktura strony

Na etapie tworzenia strony internetowej trzeba pamiętać o jej poprawnej strukturze. Powinna być ona jasna, przejrzysta i logiczna. Jej strona główna powinna mówić o jakiej tematyce jest dana witryna i co przedstawia. Konkretne zakładki powinny przedstawiać tylko to, o czym mówią – nie mogą mieszać się z innymi, gdyż to pierwszy krok do kanibalizacji treści.

 

Przykładowo, strona z czapkami i kapeluszami może mieć podzieloną strukturę podstron na takie kategorie jak: czapki zimowe, czapki z daszkiem, kapelusze. Podkategorię czapki z daszkiem dodatkowo można podzielić na trzy podkategorie: snapbacki, fullcapy oraz klasyczne.

 

Warto poszerzać ofertę o kolejne produkty i zakładki, takie jak np. kaszkiety. Generalnie warto jest mieć dużo podstron – nie można jednak przesadzać. Zbyt duża liczba kategorii i podkategorii może wyraźnie spowolnić indeksację. Zazwyczaj struktura ogranicza się do 3-4 warstw (torba-torba na ramię-skórzana-czarna).

Struktura linków (URL)

Przyjazna struktura linków jest bardzo istotna, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron. Czy nie lepiej wygląda: prograffing.pl/tworzenie-stron-internetowych-a-seo/ niż prograffing.pl/10-aspektow-seo-ktore-powinien-znac-kazdy-projektant-stron-internetowych/? Warto w tym przypadku pamiętać o trzech zasadach:

  • Krótsze linki są lepsze niż długie – łatwiej je zapamiętać przez użytkowników oraz roboty Google
  • Link powinien możliwie jak najdokładniej opisywać to, co znajduje się na danej podstronie. Należy unikać linków z przypadkowymi liczbami czy literami.
  • Warto w linku podstrony umieścić także słowa kluczowe, nie powinno się jednak z tym przesadzać, gdyż Google może odebrać to jako sztuczne działania.

Nawigacja i menu

Użytkownik po wejściu na stronę powinien wiedzieć, w co ma kliknąć, aby znaleźć to, czego potrzebuje. Menu powinno być przejrzyste i schludne oraz znajdować się w górnej części strony. Warto unikać także publikacji stron, do których użytkownik nie może dojść. Takie strony mogą być nieindeksowane przez roboty Google i najczęściej mają małą wartość.

Mobile friendly

W dzisiejszych czasach większość użytkowników internetowych to posiadacze urządzeń mobilnych, a od dłuższego czasu Google nagradza strony, które są bardzo dobrze dostosowane do tego typu urządzeń. 

 

Coraz popularniejsza staje się strategia Mobile First Design, czyli myślenie w pierwszej kolejności o użytkownikach smartfonów. W celu sprawdzenia czy Twoja witryna jest Mobile Friendly, możesz użyć narzędzia Google https://search.google.com/test/mobile-friendly

panel Google mobile friendly
źródło: panel Mobile Friendly Google

Page speed

Szybkość witryny to kolejna rzecz, na którą mocną uwagę zwraca Google. Nie inaczej jest z użytkownikami. Gdy ładowanie strony trwa dłużej niż parę sekund, często potencjalni klienci rezygnują z wejścia na stronę. Ma to istotny wpływ na pozycję w wyszukiwarce. W celu sprawdzenia prędkości witryny i w efekcie eliminacji błędów, Google stworzyło narzędzie PageSpeed Insights 

panel Google pagespeed insights
żródło: panel Google Pagespeed Insights

Nagłówki H1, H2, H3…

Nagłówki określają na danej stronie czy podstronie, jaka treść na niej się znajduje. W nich powinny być zawarte słowa kluczowe (można je znaleźć dzięki takim narzędziom jak Ahrefs, Semrush czy Senuto). Profesjonalnie dobrane nagłówki pozwolą na zdobycie wyższych pozycji w wyszukiwarce. Dzięki nim także użytkownik wie co, i gdzie znaleźć w danym artykule czy na danej podstronie. 

Meta title oraz meta description

Meta dane to informacje, które wyświetlają się w wynikach wyszukiwań Google. Są one wiadomością dla robotów, co znajduje się wewnątrz danej strony. W tym przypadku także, bardzo ważne jest umieszczenie słów kluczowych w ich treści – szczególnie w meta tytule, który technicznie jest bardzo istotny. Meta description, choć także ważny, pełni rolę raczej wizualną i zachęcają do wejścia na stronę. 

 

Optymalizacja zdjęć na stronie

Obrazy publikowane na witrynie powinny być przede wszystkim legalne, kradzież ze stron takich jak Adobe czy Google bez licencji jest karalne. Jeśli nie jest to zdjęcie własne, należy zawrzeć informację o źródle fotografii. I choć wyszukiwarki nie czytają obrazów, można nakierować je, co się na nich znajduje. Jak zadbać o optymalizację zdjęć?

  • Nazwij obrazy tematem związanych z obrazem – czy nie lepiej wygląda ux-seo.png niż E5C7241F-D72B-47E2-8256-42B1C539938C.png?
  • Używaj alternatywnych tekstów – dzięki nim możesz poinformować wyszukiwarki co to za zdjęcie
  • Dbaj o rozmiar zdjęć – używaj narzędzi, które zmniejszają rozmiar obrazów. W miarę możliwości, staraj się nie wrzucać ciężkich zdjęć.

Dane strukturalne

Znaczniki umieszczane na Twojej stronie mają także znaczenie. Tu także opisuje się dla robotów, co można znaleźć na witrynie. Dzięki temu można wyświetlić dodatkowe informacje o naszych usługach czy produktach, takie jak opinie czy tzw. breadcrumbsy. Możemy także zaimplementować faq page, czyli pytania wraz z odpowiedziami o danym temacie podstrony.

Interfejs

Czasem prosty interfejs jest dużo lepszym pomysłem niż zaawansowany, na którym nie wiadomo gdzie czego szukać. Choć minimalizm jest ważny, pamiętaj, aby Twoja strona nie zaginęła wśród innych. Twoja witryna w dzisiejszych czasach jest swego rodzaju wizytówką. Strona główna to pierwsza rzecz, którą widzi potencjalny klient, warto więc, żeby była na najwyższym poziomie.