Video marketing – jak napisać porywający scenariusz?
Jak głosi popularne powiedzenie, “reklama jest dźwignią handlu”. Bez niej wszelkie działania firm nie przynosiłyby aż tak satysfakcjonujących rezultatów. Każdego dnia, spotykamy się z różnymi formami promowania marek, czy to w telewizji i radiu, czy też w Internecie, na popularnych platformach mediów społecznościowych. Podstawą dobrego filmu reklamowego jest ciekawy scenariusz. Jak stworzyć spójną i interesującą, z punktu widzenia odbiorcy, historię?
Wyobraź sobie film, przed rozpoczęciem pisania scenariusza
Niezależnie od tego, czy jesteśmy specjalistami z zakresu marketingu, czy też nie mamy zielonego pojęcia na ten temat, potrafimy odróżnić dobrą reklamę, od tej słabej. Każdy z nas, jest odbiorcą mass mediów i subiektywnie ocenia filmy reklamowe, z jakimi spotyka się na co dzień.
Prawdopodobnie większość z nas zetknęła się w swoim życiu z reklamą, która wywarła na nas ogromne wrażenie. Zdarza się, że podobają nam się one do tego stopnia, że zapisują się w naszej pamięci na długie lata. Niestety, o wiele częściej spotykamy się z sytuacją, w której filmy reklamowe są na tyle kiepskie, że nawet nie chcemy obejrzeć ich do końca. Dlaczego się tak dzieje?
Przede wszystkim winą za to możemy obarczyć niedopracowany scenariusz. Tworzenie skryptu video nie jest tożsame ze storytellingiem, jednak umiejętność opowiadania historii jest niezwykle pomocna podczas pisania scenariusza filmu reklamowego. Oprócz doskonałej znajomości języka, w którym powstanie nasza produkcja oraz sprawnego pióra, z pewnością przyda nam się spora dawka wyobraźni.
Dzięki zwizualizowaniu sobie scenariusza jeszcze przed rozpoczęciem jego tworzenia zaoszczędzimy dużo czasu na poszukiwaniu inspiracji i rozwijaniu wątków. Musimy również pamiętać, że filmy reklamowe są stosunkowo krótkie. Optymalna długość video promocyjnego to 60-90 sekund. Tworząc dłuższe produkcje, możemy mieć problem z wystarczającym utrzymaniem uwagi widza.
Stwórz przemyślaną historię
Jeśli po mistrzowsku operujesz językiem i budujesz barwne, złożone zdania, te umiejętności nie przydadzą Ci się podczas pisania scenariusza. Skrypt powinien być jasnym odzwierciedleniem scen. W tak krótkiej produkcji, jaką jest film reklamowy, powinniśmy skupić się na zachowaniu optymalnej dynamiki, przy jak najlepszym wyczerpaniu tematu.
Dynamika opowieści to jedno. Warto, mimo wszystko, pamiętać o tym, aby nie przeładowywać naszej produkcji zbyt dużą ilością treści. Szybkie sceny, lektor, muzyka i napisy – ta kombinacja może okazać się trudna do przyjęcia z punktu widzenia naszych odbiorców.
Podczas tworzenia scenariusza powinniśmy skupić się na określeniu jasnego celu. Niech jedna produkcja będzie realizacją jednego założenia. Kiedy otrzymamy satysfakcjonujący nas feedback, możemy myśleć nad stworzeniem nowej kreacji reklamowej. Upychanie wszystkich pomysłów do jednego filmu, może okazać się nietrafionym wyborem.
Zmierz czas odgrywania scenariusza
Wiedząc, że film reklamowy ma trwać 60 sekund, musimy dokładnie dopasować ilość tekstu, jaka się w nim pojawi. Niezależnie od tego, czy wykorzystamy lektora, czy napisy (czy też obydwie opcje), powinniśmy dostosować ilość treści do możliwości naszego odbiorcy. Produkcja nie może być nią przesycona, ponieważ nie będzie jasna w odbiorze.
Pisząc scenariusz filmu reklamowego, powinniśmy dokładnie zmierzyć czas przetwarzania tekstu. Jeżeli wykorzystujemy lektora do naszej produkcji, musimy kilkukrotnie przeczytać tekst, zachowując optymalne tempo. Czynność ta pozwoli nam upewnić się, że lektor zdąży przeczytać całość treści w określonym przez nas czasie.
Jeżeli nie decydujemy się na lektora, tylko wybieramy napisy, również powinniśmy dostosować prędkość, w jakiej pojawiają się one na ekranie. Niezależnie od szybkości naszego czytania, nie możemy odnosić ich do tempa przyswajania treści przez naszego odbiorcę. W tym przypadku również musimy zastosować optimum.
Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, aby nasz skrypt nie był zbytnio przesiąknięty treściami marketingowymi. Przekonywanie odbiorcy za wszelką cenę, że nasz produkt lub usługa jest tym, czego potrzebuje, może przynieść odwrotny od zamierzonego efekt.
Zadbaj o odpowiednie podkreślenie przesłania
Ten punkt na naszej liście kroków potrzebnych do stworzenia idealnego scenariusza filmu reklamowego wiąże się nieco w tym, o czym wspominaliśmy wcześniej. Decydując się na stworzenie produkcji, powinniśmy dokładnie wiedzieć, jaki jest nasz cel oraz jaki przekaz chcemy umieścić w naszym filmie.
Video promocyjne musi mieć jakieś przesłanie. W innym przypadku stracimy nadrzędny cel tworzenia tego typu produkcji. Swoim filmem nie tylko powinniśmy zaciekawić widza, ale również udowodnić mu, że ma on sens. Jasno zdefiniuj przekaz marki. Jeśli masz taką możliwość, wykorzystaj profesjonalnych aktorów lub influencerów, których grupa odbiorców pasuje do profilu Twoich klientów.
Stosuj humor z umiarem
Humor jest bardzo ważnym elementem naszego życia. Jeżeli charakter marki nam na to pozwala, warto wpleść go do filmu reklamowego. Musimy być jednak podczas tego bardzo ostrożni. Scenarzysta wykorzystujący humor w swoich treściach powinien mieć ogromne wyczucie. Pamiętajmy, że nie każdego śmieszą takie same rzeczy, a zastosowanie ryzykownych żartów może wpłynąć negatywnie na wizerunek firmy.
To, czy możemy pokusić się o przemycenie odrobiny humoru do naszego filmu reklamowego, zależy tak naprawdę od grupy odbiorców danej firmy. Każdy z nas prawdopodobnie spotkał się z sytuacją, w której marka, kierująca swoje produkty lub usługi do starszych klientów, wykorzystywała młodzieżowe poczucie humoru. W takim przypadku film reklamowy nie tylko okaże się niezrozumiały dla odbiorców, ale również może wydać się im niesmaczny.
Stwórz plan działania
Stworzenie dobrego scenariusza, na którego podstawie powstanie ciekawy film reklamowy, wymaga od nas wykonania dokładnego planu działania. Powinniśmy określić cel produkcji, oraz wybrać moment, w którym slogan będzie najlepiej przyswajalny dla odbiorców. Nasze filmy reklamowe nie powinny być przesycone treścią oraz komunikatami niepasującymi do docelowej grupy odbiorców video promocyjnego.