Animacja 2D i 3D – Czym się różnią?

Kategoria: Wizualizacje 3D

Data: 24 stycznia, 2022

Animacja 2D i 3D – Czym się różnią?

Wykorzystywanie ruchomych obrazów, jakimi są animacje cieszy się ogromna popularnością w świecie marketingu. Zarówno animacje 2D jak i wizualizacje 3D są bardzo chętnie wybieraną formą, która znacznie zwiększa ruch zarówno w mediach społecznościowych, jak i na stronach.

 

Jakie są różnice między tymi rodzajami realizacji? Aby jeszcze bardziej przybliżyć Ci świat animacji postanowiliśmy przedstawić podstawowe aspekty dywersyfikujące obydwa rodzaje produkcji. 

Różnice między animacją 2D i 3D

Mimo, iż wydawać by się mogło, że animacja 2D jest mniej zaawansowaną formą produkcji, wymaga ona wiele zaangażowania ze strony animatora. Niemniej jednak, tworzenie animacji 3D również wymaga wykorzystania wielu procesów kreatywnych. 

 

Podstawową różnicą między tymi dwoma rodzajami produkcji jest rozmieszczenie ich na płaszczyźnie. Animacja 2D, czyli dwuwymiarowy format obrazu, jest płaska i uwzględnia jedynie wysokość i szerokość obiektów. 

 

Podstawą animacji 3D jest jej trójwymiarowe umiejscowienie w przestrzeni. Uwzględnia ona zarówno wspomniane wcześniej wysokość i szerokość, jak również głębokość grafiki. Dodatkowo, animacja 3D powstaje w środowisku cyfrowym. 

Czas produkcji

Jako, że do animacji 2D wykorzystuję się technikę rysunkową, czas jej powstawania jest krótszy niż tej wykorzystującej trójwymiar. Produkcja 3D jest o wiele bardziej złożona, a co za tym idzie bardziej czasochłonna. 

 

Jak wiadomo, każde tworzenie animacji pochłania pewne ilości czasu, jednak z racji tego, iż podczas tworzenia trójwymiarowych obrazów pracuje się również na wymiarze uwzględniającym głębokość, proces ten będzie dłuższy. 

Elastyczność poprawek 

Złożoność procesu tworzenia animacji 3D sprawia, że nanoszenie poprawek jest dużo bardziej angażujące. Techniczne aspekty powstawania trójwymiarowych projektów wydłużają znacząco czas nanoszenia jakiejkolwiek korekty na naszą animację. 

 

Procesy wchodzące w tworzenie animacji 3D to: modelowanie, nadawanie odpowiedniej tekstury, animowanie, tworzenie światłocienia oraz ostatni krok, czyli renderowanie naszej produkcji. Przy mnogości procesów niemal niemożliwym jest naniesienie kompleksowych poprawek.

Szybkość klatek 

Na wstępie należy wyjaśnić czym jest szybkość klatek. Jest to wartość, która mówi nam z jaką prędkością nasze obrazy będą się poruszać. Jest ona wyrażana za pomocą skrótu fps (frames per second) który oznacza liczba klatek na sekundę. 

 

Miara ta jest kolejną z różnic między animacjami 2D i 3D. Standardowo, dwuwymiarowe produkcje bazują na wartości 24 fps. Oznacza to, że każdej klatce przypisany jest osobny obrazek. Jeżeli obraz nie jest bardzo dynamiczny istnieje możliwość ograniczenia się do umieszczenia animacji na mniejszej liczbie klatek. 

 

W projektach wykorzystujących technikę 3D brak ruchu praktycznie nie wchodzi w grę, gdyż wygląda to nienaturalnie. Z tego powodu w trójwymiarowych animacjach uwzględnienie ruchu jest konieczne. Liczba klatek na sekundę niemal zawsze wynosi 24.

Koszt

Produkcje 2D opierają się na pracy poruszających się obrazów na płaszczyźnie. Dodanie do nich głębi sprawia, że stają się o wiele bardziej realistyczne, a co za tym idzie są o wiele korzystniejsze w odbiorze.

 

Wydawać by się mogło, że realizacje 3D wygrywać będą z tymi dwuwymiarowymi. To, czy warto zdecydować się na konkretną formę realizacji zależy tak naprawdę od koncepcji, jaką obieramy względem naszej produkcji. 

 

Zastosowanie specjalnych programów, dzięki którym możemy tworzyć animacje 3D jest kosztowniejsze niż wykorzystanie tych, służących do projektów 2D. Jasnym jest, że trójwymiarowe projekty pochłaniają więcej pieniędzy, jednak z pewnością oferują wiele dodatkowych możliwości.